ÖZEL İSMAİL KAYMAK ORTAOKUL YÖRÜK PROJESİ ÇANAKKALELİLERLE BULUŞTU

(1 Oyla)
ÖZEL İSMAİL KAYMAK ORTAOKUL YÖRÜK PROJESİ ÇANAKKALELİLERLE BULUŞTU
02 Haziran
2015

 Özel İsmail Kaymak Eğitim Kurumları bilime ve sanata değer veren insanlar yetiştirmek, öğrencilerin yaparak yaşayarak öğrenmelerini sağlamak ve bilimsel düşünme becerilerine katkıda bulunmak amacıyla “Proje Temelli Okul” anlayışına dayalı eğitim hizmetlerini sürdürmektedir.

Kuruluşundan bu yana çok sayıdaki proje çalışmalarıyla öğrencileri hem akademik hem de sosyal beceriler açısından ileri noktalara taşımayı başaran Özel İsmail Kaymak Eğitim Kurumları, “Yörük Kültürü” adlı proje ile 6. Sınıf öğrencilerinin bir öğretim yılı boyunca hazırladıkları ürünlerini Morabbin Park’ta Çanakkalelilerle buluşturdu.

Serginin açılışı Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş, İl Kültür Müdürü Kemal Dokuz ve Okul Kurucusu İsmail Kaymak tarafından yapıldı.

Okul Müdürü Hasan Karakaş, proje ile ilgili olarak öğrenciler tarafından yörük kültürü ile ilgili yazılı kaynak araştırmaları yanında Bayramiç ilçesi Cazgirler, Dağahmetçe, Çaldağ ve Alakeçi köylerinde gözlem, inceleme ve görüşmeler yapıldığını ifade etti.

Çanakkale çevresindeki yörük köylerinin gezilmesi, kültürlerinin araştırılması sonucu ortaya çıkan ürünler; fotoğraf sergileri, kısa filmler, geleneksel kumaş baskı ürünleri, doğal yapım sabunları, drama çalışmaları ve halk oyunu gösterileri ile hazırlanan Yörük çadırında sergilendi.

İzleyenlerin büyük beğenisini kazanan projeye katkıda bulunan Çanakkale Yörükleri Kültür Derneği Başkanı Hasan Sebai Karakoç, ÇOMÜ Öğretim Görevlisi Aykan Özener, köy muhtarları ve proje çalışma kollarında uzman Sibel Bozkurt, Hanife Özcan, Rıdvan Yüce, Selçuk Tekin ve ÇOMÜ Sinema ve televizyon Bölümü öğrencileri Hüseyin Adıgüzel, Fatih Günindi ve Volkan Yılmaz desteklerinden dolayı plaketler verildi.

Serginin gezilmesinin ardından konuklara geleneksel lezzet olan keşkek ikramı yapıldı. 

Çanakkale Valiliği resmi web sayfasında yer alan haber için aşağıdaki linke tıklayınız.

http://www.canakkale.gov.tr/tr/basin-odasi/haberler/ogrencilerden-yoruk-kulturu-projesi

 

Okunma 4778 defa

Yorum Ekle

Haber Ara

Son Haberler